V rámci konzultační činnosti pro Kancelář architektury města Karlovy Vary byla zpracována přednáška o přírodních podmínkách města Karlovy Vary (klimatická charakteristika, geomorfologie a geologie, hydrografie, pedologické podmínky, přírodní zdroje, biologická rozmanitost, ochrana přírody).
Když přemýšlíme o městě, nevybaví se nám určitě jako první myšlenka pojem příroda. Ta je však pro život ve městě velmi důležitá, jde o základní prvek životního prostředí v organismu každého města, který je garantem každodenní kvality života. Uvedený aspekt hraje stále důležitější roli v rozvoji měst. Městské vlády na celém světě dnes usilují o městskou přírodu, která má co možná nejvyšší možnou rekreační hodnotu a ekologickou rozmanitost.
Druhá část přednášky se týká stavu jednotlivých složek životního prostředí v Karlových Varech (ovzduší, voda, půda, horninové prostředí, biota, hluková situace, staré ekologické zátěže).
V rámci zpracování KPÚ se zpracovává tzv. Plán společných zařízení – tj. zhodnocení stávajícího stavu v oblasti cestní sítě, přírody, odtokových poměrů a návrh opatření v těchto oblastech. Byl zpracován územní systém ekologické stability, byly navrženy úpravy cestní sítě a vodohospodářské úpravy v celém katastrálním území Horní Lánov v morfologicky složitém terénu podhůří Krkonoš. Fotografie jsou z období průzkumných prací.
V prostoru bývalých kasáren v Karlových Varech – Dvorech byl proveden průzkum horninového prostředí, který prokázal výskyt kontaminace zemin i podzemních vod ropnými látkami v okolí bývalé čerpací stanice pohonných hmot. Byla provedena sanace „ex situ“ tj. odstranění kontaminovaných poloh zemin, jejich odvoz a následná biodegradace, byly rovněž odčerpány kontaminované podzemní vody a provedena jejich následná likvidace. Činnost na lokalitě představovala řízení veškerých prací včetně analytického ověřování míry kontaminace. Fotografie jsou z průběhu sanace.
V části kláštera v Ostrově, jehož plochy byly využívány jako kasárny, byla zjištěna kontaminace horninového prostředí ropnými látkami. Byla provedena celková sanace prostoru znečištění, které spočívalo v odtěžení kontaminovaných vrstev zemin, jejich odvoz na biodegradační plochu. Zároveň byly čištěny podzemní vody a odpady z nich odborně odstraněny. Fotografie jsou z průběhu sanace.
V rámci výše uvedeného projektu, který byl spolufinancován z fondů EU (Program Cíl 3) bylo provedeno odzkoušení metod proti masovému rozvoji sinic přímo v nádrži Skalka a to jak ve formě tzv. mezokosmových pokusů pro ověření účinnosti metod ve vodním sloupci, tak i ve formě aplikace metod na „volné vodě“, kde byly testovány metody a jejich vliv na vodní sloupec i na sedimenty. Předmětem činnost v rámci projektu bylo zajišťování koordinace mezokosmových pokusů na VD Skalka, materiální příprava na tyto pokusy dle technické specifikace - MEZOKOSMY a činnosti v rozsahu dle technických podmínek. Fotografie jsou z průběhu celé akce.